Yule Ünnep

2023.12.21.

Yule Ünnep

Helyszín: Kelta ház, 1062 Budapest, Székely Bertalan utca 1/B mellől nyíló fekete vas ajtó vezet a félszuterénbe.

Időpont: 2023.12.21. 17:00 - 21:00.

 

 

- Yule: december 21. (téli napforduló) A Nagy Istennő gyermekeként újjászülető Napisten ünnepe, a téli napforduló, a fény újjászületése.

 

• Yule-hoz kapcsolódó kelta Isten: Nuada

 

 

Yule

A Yule (dec. 21.) ősi, pogány ünnep. A Yule vagy Jul szó egy időszakot jelent, azt a téli periódust, amelybe az ünnepek, az év fordulója is esik. Ez a Nagy Istennő gyermekeként újjászülető Napisten ünnepe, a téli napforduló, a fény újjászületése. Az Istennő életet ad a Napistennek Yulekor, majd az Isten felnő, megtermékenyíti az Istennőt, ezután megöregszik, meghal Samhainkor, hogy aztán Yulekor ismét megszülessen.
A Yule legfontosabb szimbólumai a kerék, a koszorú, örökzöldek, Yule-tuskók, kis cserepes fa. Hozzá tartozó színek: zöld és vörös.
A Yule ünnepének legfontosabb kelléke a Yule-fa, melynek tipikus példája az örökzöld, melyet később ki lehet ültetni a kertbe. A Yule-fa szoros összefüggést mutat a germán pogány hagyománnyal: ajándékokat hagyni az elf-elnek, hogy elnyerjék jóindulatukat. A fa díszítése is szakrális célokat szolgál, a díszek maguk is szimbolikus értékuek, legfőképpen az újjászülető Napot szimbolizálják, valamint a kozmikus év egyes elemeit, a Holdat, csillagokat, a földet, az egyes hónapokat, a világkígyót, az időt.
A lehet saját készítésű tárgyakkal is díszíteni a fát. Ezek: szárított rózsabimbók, fahéj rudacskák, áfonyaláncok és pattogatott kukorica fűzérek, diók, szalmacsillagok, illatos füvekkel, virágszirmokkal és fűszerekkel megtömött kis zacskók, vagy kristályok. Ezeknek együttes elkészítése szintén hozzáadhat az ünnepi jelleghez. Mindehhez almát, mandarint, narancsot tesznek hozzá.
A kelták ezen az ünnepen az ajtókra örökzöld ágakat aggattak, fagyönggyel, magyalággal díszítették azt.Ennek a szokásnak a "maradványa" az adventi koszorú, melynek kerek formája az év körét jelképezi. Az ünnepség alatt leginkább méz- vagy almasört fogyasztottak, melyet fakupában hordoztak körbe. Az ivászat során himnuszt énekeltek a fához, jó egészséget, termékenységet és hosszú életet kívánva neki. Aztán lövöldözéssel, vagy más módon zajt csaptak, hogy ezzel elriasszák a gonosz szellemeket. Tósztot mondtak a fa tiszteletére, majd ittak a fakupából. Mikor mindenki befejezte a tósztját, a maradék sört a földre loccsantották a fa törzse köré, s közben kenyeret vagy süteményeket aggattak az ágaira.
Itáliában Yule-kor "La Befana", a kedves boszorkány utazik seprűnyélen, a kéményen át berepül a házba, és ajándékot visz az itáliai gyerekek harisnyájába. A legenda szerint La Befana söprögetett otthonában, amikor betért hozzá a Három Bölcs, és hívták őt, nézze meg a Fénygyermeket. "Most nem érek rá", felelte La Befana. Késobb meggondolta magát, de akkor már késő volt. Ezért azóta is minden Karácsonykor elindul, hogy megkeresse a Gyermeket, és minden házban ajándékot hagy "neki".
A skandináv népek mítoszaiban a Julbock, Julbukk, Joulupukki, avagy Yule-bak a hátán viszi a Yule-manót, amikor körbejár, hogy elvigye a jelent, és elfogadja zabkása-ajándékát. A Yule-manó neve a svédeknél Jultomten, a norvégoknál Julesvenn, Dániában és Norvégia egy részén Jule-nissen.
Régi szokás Yule alkalmával meggyújtani egy termetes fadarabot vagy tuskót, ez általában tölgyfa vagy fenyő. A tuskó legyen nagyon száraz. Feldíszíthető piros textil- vagy papírszalagokkal, száraz magyallevelekkel, természetes száraz anyagokkal. A fahasábba bele lehet karcolni a fehér nyelű késsel a sugárzó Napot, vagy a Szarvas Isten nevét, jelképét. Sötétedéskor érdemes meggyújtani, és hamvadása közben lehet elmélkedni, hogy a fa izzásában a Nap sugarai térnek vissza a Földre, és melegebb napok köszöntenek ránk. Közben mindenki tölgyfagallyakat vagy makkot dob a tűzbe, ez szimbolizálja az előttünk álló évet és reményt hoz a jövő évre. Hagyjuk leégni a tuskót, csak egy egészen kis darab maradjon belole. Ősi hagyomány szerint őrizzük meg a hamut és a maradék tuskót, hogy jövőre azzal gyújtsuk meg az új Yule-tuskót.
A hagyományos Yule-i ételek: mogyoró, dió, olajos magvak, gyümölcsök (alma, körte, narancs), pálinkába áztatott, köménymaggal fűszerezett sütemény vagy mézeskalács, valamint disznósült.
A hagyományos italok: ízesített sör borral, cukorral és fűszerekkel elkészítve. A "báránygyapjú" nevű ital cukrozott és fűszeres forralt sör, almahússal sűrítve. A hibiszkusz-, a gyömbér- és egyéb gyümölcsteák is a Yule tartozékai.
Az oltárt ágakkal, szárított levelekkel díszítik. Az üstbe éghető anyagot, pl. alkoholt öntenek, vagy vörös gyertyát állítanak, és az lobog a szertartás végéig.

 

 

Gyanták testi-lelki egészségünkért

 

Fotó: Nina Aldin Thune
Wikimedia Commons

Gyerek korunkban nagy előszeretettel piszkáltuk le a meggyfák törzsén megjelenő gyantát, veszekedtünk is rajta, hogy ki ehesse meg. Vannak azonban olyan gyanták is melyek sokkal értékesebbek. Különösen Észak Afrikában, az Arab félszigeten és Indiában nőnek olyan fák, bokrok melyek gyantáit a történelem előtti idők óta használják illatszerek készítésére sőt gyógyításra is.

A Három Király egyik ajándéka a kis Jézusnak tömjén és mirha volt. Értéke akkor az aranyéval vetekedett. Sába királynője is mirhát vitt ajándékba Salamon királynak.

A mirhát például már az ősi egyiptomiak is széles körben használták. Parfümöt készítettek belőle, füstölőként használták, a múmiák balzsamozásában is szerepet játszott. Az ókori kozmetikusok ránctalanításra és bőrfehérítésére is használták.

A híres klasszikus arab orvosok mint Ibn Elsina, Ibn Elbetar, El-Razi és a modernkori közel-keleti és indiai természetgyógyászok a száj és torokbetegségeinek a gyógyítására oldatát öblögetőszerként javasolják, így az ínygyulladás, torokgyulladás, hangszalaggyulladás, szájsebek kezelésére.

Gyulladás csökkentő, fertőtlenítő, összehúzó hatása a sebgyógyulásban játszik jelentős szerepet. Ha az égési sebeket, operációs hegeket vagy más sebeket mirhás oldattal kezeljük, vagy ha mirha port szórunk a sebbe az akár háromszor is hamarabb gyógyulhat.

Gargarizáláshoz egy borsónyi mirhát oldjunk fel 1,5 dl meleg vízben. Ezt az oldatot használhatjuk sebkezeléshez is.

Belsőleg por formában javasolják bevenni, főként szélhajtó hatását emelik ki, de javasolják nőknek, szülés után a méh tisztítására, menstruációs problémák rendezésére, görcsoldásra.

A mirhából készült illóolajat csak külsőleg használjuk. Terhesnőknek pedig egyáltalán nem javasolt a mirha használata.

 

A fenyőtömjén sem csak ördögűzésre jó. Aromaterapeuták szerint az egyik legfontosabb immunrendszer erősítő illat. Két szinten dolgozik, először is közvetlenül erősíti az immunrendszert, másrészt lelkileg is hat , jókedvre derít, megnyugtat, ami szintén jótékonyan befolyásolja az immunrendszer működését.

Több kutatás is bizonyítja, hogy a szén-dioxiddal kivont tömjénolajnak daganatellenes hatása is van, ami kifejezetten a rákos sejteket veszi célba, az egészségesekre nincs hatással.

A tömjén olajban lévő „boswellic” savaknak erőteljes gyulladáscsökkentő hatása van, ezért gyakran találjuk az ízületi problémák gyógyítására szóló krémek összetevői között.

Belső fogyasztásra csak tiszta, átlátszó, világos színű gyantát használjunk. A közel-keleti hölgyek ősidők óta rágógumiként fogyasztják – rágása kellemes leheletet biztosít, elősegíti az emésztést és a bőrt is szebbé teszi.

A tömjén füstje távol tartja a szúnyogokat, így segíthet a szúnyogok által terjesztett betegségek megelőzésében.

A templomokban sem véletlenül füstöltek tömjénnel, egyrészt a tömjén pszichoaktív drog, mely elősegíti a meditatív állapot kialakulását, másrészről pedig elpusztítja a levegőben lévő kórokozókat, így megelőzheti a templomot látogató tömegekben a különböző fertőzések elterjedését.

A nálunk kevéssé ismert aszatgyanta (asafoetida, hing, aszandkórógyanta, pálcakórógyanta, aszafetida, ördöggyökér) az óriás ánizskapor (Ferula asafoetida) gyantás, beszáradt tejnedve, az indiai konyha ismert fűszere. Ázsiai és bioboltokban kapható. Termesztési területe: Dél-Ázsia, de honos Afganisztán és Irak területén is.

Forgalomba por alakban kerül. Fanyar, kesernyés és csípős íze, valamint igen erős, átható, fokhagymajellegű illata van, de nem jelent gondot azoknak, akik érzékenyek a fokhagymára. Általában kis mennyiségben használják, kapható aszatgyantás fűszersó formájában is.

Gyógyhatású szerként is ismert: segíti az emésztést, a felfúvódás ellenszere, de légcsőhurutra és női bajokra is javallott. A szamárköhögés hatásos ellenszereként is ismert. Gyulladáscsökkentő vírus ellenes hatása is ismert. A tajvani Kaohsiung orvostudományi Egyetem kutató csoportja ígéretes szernek tartja az új influenza (H1N1) elleni harcban. Már 1918-bvan a spanyol nátha járvány idején is sikerrel alkalmazták az aszatgyantát.

Vérnyomáscsökkentő, vérhígító hatása is ismert. A cukorbetegnek is ajánlják, libidó és potencianövelő szerként is használják, de csak rövid ideig tanácsos fogyasztani és mindig orvos / természetgyógyász felügyelete mellett. Gyermekek és szoptatós anyák ne fogyasszák.

Epilepsziás és hisztériás betegek nyugtatására, epilepsziás rohamok megelőzésére és gyermekek különböző pszichés problémáinak a kezelésére is használják.

A mitológia szerint füstje állítólag elűzi a démonokat, az ártó szellemeket és a negatív energiákat.

A Közel-Kelet egyik ismert fűszere a masztik, az időszámításunk szerinti első században élt híres orvos és filozófus Dioscorides is írt emésztés serkentő hatásáról a De Materia Medica című művében.

Rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterin szintet. A masztikolaj antibakteriális és gombaökő hatása miatt gyakori alkotó eleme a különböző bőrbetegségeket kezelő kenőcsöknek és krémeknek.

Kutatások azt is bizonyították, hogy a masztik több mint 40 százalékkal csökkentheti a fogakon lévő plakkok mennyiségét. Hosszabb távon fogyasztva hatásos a helicobakter pylori ellen ezáltal elősegíti a gyomorfekély gyógyulását.

 

Mirrha gyüjtés Szomáliában

Az Afrikából származó gumi arabikum egy akácfajta gyantája. Nagy mennyiségű vízben oldódó rost anyagot tartalmaz. Erőteljes gyulladás csökkentő hatása miatt egyben fájdalom csillapítóként is használták. A híres arab orvosok számos betegség kezelésekor nyúltak a gumi arabikumhoz többek között az ínybetegségek, és a veseelégtelenség esetén is. Még napjainkban is széles körben használt a Közel-Keleten vesebetegségek gyógyítására és vesekő elhajtására.

A gyógyszergyárak is használják, mint gyulladáscsökkentő alapanyagot, sőt íztelen, szagtalan állaga miatt az élelmiszeriparban is széles körben használt térfogatnövelő és emulgizáló szer.

A fák és bokrok könnyei ajándékok az emberiség számára. Illatosítják otthonainkat és templomainkat, ízesítik ételeinket, gyógyítják testünket és lelkünket. Használjuk hát bátran őket!

Almasör
Önts kb. 18 l forralt vizet kb. 2 kg reszelt almára, és két héten keresztül minden nap keverd meg. Utána szűrd le, és adj hozzá 1 kg cukrot, egy 5-6 dkg-os friss gyömbérgyökeret, egy lapos evőkanál darabos fahéjat és szegfűszeget. Öntsd hordóba, és azonnal dugaszold le. 6 hét múlva palackozható.

Yule-füstölõ
- 2 rész tömjén
- 2 rész fenyőtű
- 2 rész cédrus
- 1 rész borókabogyó

 

 

Gyógynövények

Yule - fagyöngyvarázslat
E.R.
A mágiában a fagyöngy a hatalom és az erő számos formáját jelképezi, és amelyet ezúttal kiemelünk, az a szent tölggyel – a Nap fájával – való kapcsolatból ered. Ez a varázslat a Nap erejéből merít, ahogyan a fagyöngy is merít a tölgynek, azaz a Nap-fának az erejéből.
A fagyöngy tiszteletre méltó helyet foglal el a gyógynövények tudományában, mint a druidák szent növénye. Talán félparazita életmódja miatt kapcsolódott össze a termékenységgel, és Yule idejének az a szokása, hogy alatta csókolunk meg valakit, ennek a maradványa. Más oka is volt annak, hogy a potenciához kötötték, a magvat rejtő tejes bogyók ugyanis őseinket a spermiumra emlékeztették, amelynek életadó képessége adta a növény hírnevét. A Yule ünnepségek célja részben arra, hogy visszahozzuk a Napot a sötétség közepén. A legsötétebb órában nem csupán a Nap ereje visszatérésének reményét ünnepeljük, hanem egyenesen biztatjuk is. Ez elsősorban nem abból az emberi hajlamból ered, hogy azt hisszük, irányíthatjuk még a természetet is, sokkal inkább abból az ősi félelemből, hogy a Nap talán nem kel fel a legfontosabb napokon.

Kellékek

- 6 fehér gyertya,
- 1 csokor szárított fagyöngy,
- mozsár és mozsártörő,
- 3 db fehér papírlap,
- toll, zöld tintával,
- tűzálló edény.

 

A varázslat menete

Állítsuk körbe a gyertyákat, és gyújtsuk meg minden másodikat az alábbi szavak kíséretében:

„Itt az évszak, mikor a nap visszatér,
Térjen vissza az élet, és térjen az erő.”

A mozsárral és mozsártörővel őröljük porrá a szárított fagyöngyöt. Válasszuk ki életünk legfeljebb 3 területét, ahol erőre van szükségünk, és egyetlen szóval írjuk fel őket egy-egy papírlapra. Például: egészség, energia, szerelem.

 

Hintsük a fagyöngyport a lapokra, majd hajtsuk össze, és gyújtsuk meg az égő gyertyák segítségével. Tegyük a lapokat a tűzálló edénybe, hogy eléghessenek, és gyújtsuk meg a maradék gyertyákat. A végén temessük a hamut egy örökzöld növény alá.

 

Alma

*NAPONTA EGY ALMA....

"Naponta egy alma, az orvost távol tartja! " - tanította nagymamám.
Én ugyanezt mondtam gyermekeimnek és nemrég ugyanezt hallottam amikor lányom mondta kicsi lányának.

A sokféle gyümölcs közül mégis mire jó az alma?
Az almafa termése, magja, gyökere egyaránt gyógyhatású!
Az almafát és gyümölcsét mindenki ismeri, gyümölcse miatt nálunk szinte mindenhol termesztik.
Az almafának azonban nemcsak a gyümölcse, de gyökerének kérge is gyógyhatású.

Kevesen tudják, hogy a gyökér kérge olyan keserű glykozidáttartalmaz, amely a malária parazitáit elpusztítja, ezért egyes helyeken a kinin pótszereként is ismert.

Van ahol szinte ismeretlen a köszvény....

A nyers, reszelt alma különböző eredetű hasmenésnek jól bevált gyógyszere.
Nyersen emésztést segítő hatású, vitamin, foszfor és almasav tartalma miatt pedig az agyműködésre is jótékony hatással van.
Szabályozza a vese és a máj működését.

Tapasztalatok azt mutatják, hogy azokon a helyeken, ahol az almát termesztik, ezáltal nagyobb mennyiségben fogyasztanak a gyümölcséből, a köszvényes betegség ritkán fordul elő.

Almadiéta hasmenés esetén:
A betegnek korához mérten 500 - 1500 gr kimagozott almát adunk anélkül, hogy folyadékot kapna. 3 nap után könnyű étrend megengedett.

Almakúrától az alma teáig

Almakúra ajánlott köszvény, elhájasodás, vese és húgycső betegségeinél. Ilyenkor az almán kívül a napi étrendbe esetleg egy kevés rozskenyér vagy kétszersült beiktatható. Általában szintén 3 napig ajánlott a kúra.

Az almalé frissen üdítő és kiválasztást fokozó hatású, láz, gyulladás, rekedtség, álmatlanság, köszvény és emésztési zavaroknál kifejezetten ajánlott.

Figyelem! ha az almalé gyomornyomást vagy hasmenést okoz, a kúrát azonnal abba kell hagyni!
Amikor almalevet iszunk, nem ajánlott füstölt húsokat, erősen fűszerezett és pácolt ételeket fogyasztani, és az alkoholtól is ajánlott tartózkodni.

Az almasavó étvágynövelő hatású, a nyelv lepedékét eloszlatja, enyhíti a kínzó, hurutos köhögést. Ilyenkor az elfogyasztandó mennyiség egyénenként változik, gyenge gyomrúak naponta 1 - 2 evőkanállal fogyasszanak belőle.

Almamustot izületi, gyulladásos betegségeknél ajánlunk. Hasonló hatása van a tiszta almabornak is, melynek ezenkívül a nőknél menstruációt elősegítő hatása is van.
Az almamust és almabor kedvelt háziszer orsógiliszta és galandféreg kiűzésére is.

Az almahéj teája tápláló, legyengült szervezetnek nyugtató, elhízásra hajlamosaknak mindennapi italuk lehet.

Almasavó készítése: Almabort vízzel, tejjel egyenlő részben összkeverünk és felmelegítjük (nem főzzük!). A melegítés hatására túrószerű anyag válik ki belőle, ekkor egy szűrőbe öntjük, melyen a túró föntmarad, a szüredéket pedig a fent említett esetekben fogyasztjuk.

Ha Éva nem adott volna Ádámnak almát...

Az almával a mitológiában is találkozunk.

A megtermékenyülés, érzéki szerelem és az eredendő bűnnek a szimbóluma volt.

A görögöknél és a rómaiaknál az étkezés végét is jelezte : ab avo usque ad mala = a tojástól az almáig.

Az alma már a görög mitológiában is szerepelt, mely szerint az alma termesztője Dionüszosz, a bor istene volt, aki Afroditét ajándékozta meg az almával.
Így lett az alma a szerelem jelképe

Alma az orvoslásban

 

Az ősi egyiptomiak, görögök és rómaiak tisztelték és szerették az almát, több tucatnyi változatát termesztették és fogyasztották.

India ajurvédikus orvosai voltak az elsők, akik hasmenés
gyógyítására alkalmazták az almát.
Kínai orvosok századokon keresztül használták a fa kérgét, cukorbetegség gyógyítására.

Nyers almát ajánlottak az egészséges embereknek, és főtt almát
minden betegségre első kezelésként. A sápkóros, vérszegény gyermekeket egynémely vidéken olyan almával etették, amelybe előzőleg vasszöget szúrtak.

Az alma ballasztanyagban gazdag, kalóriában szegény és gyorsan laktat anélkül, hogy a szervezetünket kalóriákkal terhelné.

Tehát egy almakúra - más kalóriaszegény ételekkel színesítve étrendünket - hamar eltüntet néhány kilót.

Az almából 100g mindössze 40 kalóriát tartalmaz, biológiai értéke azonban rendkívül magas. Könnyen emészthető elemeket, főleg gyümölcscukrot tartalmaz.

Az almában több, mint 25 féle ásványi anyag található. Többek között kálium, amely a szív- és érrendszert, valamint az idegrendszer működését serkenti, magnézium, amelynek hiánya kimerültséghez, idegességhez vezet, kalcium, amely a véralvadásban, a csont- és a fogképzésében, az izommunkában játszik szerepet, ezen kívül még foszfort, ként, nátriumot.....

Viszonylag sok C-vitamin van benne. A vitaminok kétharmada a héjban és közvetlenül alatta található, ezért lehetőleg héjastul fogyasszuk.
Nagy előnye az almának, hogy sok benne az emésztést javító pektin, ami segít a káros anyagok, pl. a koleszterin, vagyis az emésztetlen élelem eltávolításában. Az almában lévő savak javítják az emésztést és tisztítják a szájüreget.

Az almát gyakorlatilag korlátlanul fogyaszthatjuk. Az ún. tisztító almakúra, amikor egy nap alatt 1-1,5 kg almát fogyasztunk, az emésztőrendszer működésének helyreállításában, a máj, a vese, a szervezet megtisztításában és a túlzott koleszterin eltávolításában játszik fontos szerepet.

 

Fahéj

 

A fahéj:
• fahéjfa (Cinnamomum verum) száraz kérgének egy darabja
• fokozza az emésztést és a gyomor működését
• szélhajtó
• pihenteti a beleket
• oszlatja a felesleges gázokat
• meggátolja felfúvódást és a görcsöket
• veseszövetekben javítja a vérellátást
• a kínai gyógyászatban „vese energiájának” fokozására használják

A fahéj mint gyógyszer, Pro:

2003-ban a „Diabetes Care” című lapban megjelent egy tanulmány, mely arról a vizsgálatról számolt be, amiben 60 II-es típusú cukorbeteget vizsgáltak 10-es csoportokban Az első három csoport tagjai naponta 1, 3 illetve 6 gramm fahéjat kaptak, míg a maradék három csoport tagjai placebót, vagyis hatóanyag nélküli készítményt. A megfigyelés valamennyi csoport esetében 40 napon keresztül tartott.

A kutatók elemezték valamennyi beteg éhomi vércukorszintjét, az LDL koleszterint, a triglicerideket és az összkoleszterint. A placebóval kezelt csoportoknál nem volt változás a 40 nap alatt. Ezzel szemben a fahéjjal kezelt betegeknél valamennyi vizsgált érték csökkent: az éhgyomri vércukorszint (18-29%-kal), a trigliceridek (23-30%-kal), az LDL koleszterin (7-27%-kal) és a teljes koleszterin szint (12-26%-kal).

A laboratórium orvosai szerint az inzulin működésének javításával csökken a vér koleszterin, triglicerid és glükóz szintje, amely összességében a II-es típusú cukorbetegséget enyhít. Ehhez napi 6 g fahéj kivonat elfogyasztása javallt. ( Egy gramm kivonat nagyjából fél teáskanál fűszernek felel meg.)

A fahéj mint gyógyszer, Contra:

Bár néhány korábbi tanulmány arra utalt, hogy a fahéj segíthet a vércukor- és a koleszterinszint csökkentésében, a kutatók szerint felelőtlenség a cukorbeteg embereknek ezt a fűszert ajánlani.

 

 

43 II-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőtt tanulmányozása során egy másik kutató csoport azt találta, hogy a fahéjat tartalmazó étrend-kiegészítők nem változtatták meg sem a vércukor-, sem az inzulin- sem a koleszterinszintet három hónapon keresztül sem.

Ugyanakkor német kutatók újabban felhívták a figyelmet a fahéj egészségkárosító tulajdonságára is, ugyanis néhány fahéj fajta tartalmazhat egy kumarin nevű anyagot.

Kumarin:
• Természetes illóanyag, ami néhány növényben, megtalálható pl. levendula, borsmenta, de mind közül a fahéj tartalmazza a legnagyobb mennyiséget.
• nagyobb mennyiségben megemeli a vér a májenzim-számát, károsítja a májat, súlyosabb esetben májgyulladáshoz vezet, és a véralvadást is gátolja.
• Napi megengedett mennyisége testtömeg-kilogrammonként 0,1 mg.
• A vegyület határértékét tartalmazó élelmiszerek folyamatosan fogyaszthatók egészségkárosodás nélkül, a határérték kismértékű túllépése nem jár egészséget veszélyeztető kockázattal. Ugyanakkor tény, hogy a kumarin egészségkárosító hatása bizonyított, ezért gyermekeknek és várandósoknak a fahéjas ételekből ajánlatos keveset fogyasztaniuk.
A fahéjat ennek megfelelően addig nem javasolt a kiegészítőként szedni, amíg nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű, megbízható adat a hatásosságára és a biztonságosságára vonatkozóan. Fűszerként való fogyasztása azonban nem ártalmas, sőt néhány esetben felejthetetlen élményt is nyújthat. Hiszen kis mennyiségben semmilyen egészségkárosító hatása nincsen.

Ha mégis valaki szeretné kipróbálni a fahéj hatását annak a következőket tanácsoljuk:
• Az étkezési fahéj folyamatos bevétele nem tanácsos, mert kumarinnal szennyezett lehet. A vízkivonatú kapszulák viszont nem.
• Ha fahéjat szedsz, akkor orvosi felügyeletet és állandó vércukorszint ellenőrzésre lesz szükség, hogy a megfelelő szinten tartsd.
• A cukorbetegség orvosi felügyelet alatt való kezelését sosem szabad alternatív megoldásokkal helyettesíteni!

 

Szegfűszeg

 

A szegfűszeg emberi szervezetre gyakorolt gyógyhatása már az ókorban is ismert volt. A gasztronómiában pedig régóta használják fűszerként, különböző ételek ízesítésére.

Milyen gyógyhatásai vannak a szegfűszegnek?

• A szegfűszeg a mirtuszfélék (Myrtaceae) családjába tartozó közepes méretű, örökzöld trópusi fa (Eugenia caryophyllata) apró, szárított virágrügye vagyis bimbója van. A fa 10-15 méter magasra is megnőhet. A rózsaszínű virágrügyeket pálmaleveleken szárítják, e művelet befejeztekor pedig a bimbók már barna színt nyernek. A népiesen szegfűszegfának is nevezett fa az Indonéziához tartozó Molukka-szigeteken őshonos, melyet az európaiak Fűszer-szigeteknek is neveztek. Jelenleg Zanzibár (Tanzánia) a világ legnagyobb szegfűszeg termelője. Kereskedelmi célokra még Szumátrán, Jamaikán, Brazíliában, Indiában is termesztik, de kiterjedt ültetvényekkel büszkélkedhet Nyugat-India, a Tanzániához tartozó Pemba sziget, Madagaszkár is.
• Indiában és Kínában már több, mint 2000 éve a kellemetlen szájszag megszüntetésére használták. A kínai Han dinasztia (Kr.e 206 és a Kr.u 220 között) korában a császár elé járulók kötelezően szegfűszeget rágcsáltak, hogy leheletük üde és kellemes illatú legyen.
• Kínában és Perzsiában potencianövelő afrodiziákumnak tartották a szegfűszeget.
• Erős aromájának köszönhetően a világ minden táján a konyhaművészet kedvelt fűszere. Ezen túlmenően a szegfűszeg gazdag tápanyagokban és gyógyászati értékei is vitathatlanok.
Az alábbiakban lássuk a szegfűszeg csodálatos gyógyhatásait:

Érzéstelenítő, fájdalomcsillapító hatás

A szárított virágrügyben található eugenol olaj erős ézéstelenítő hatásának köszönhetően a szegfűszeg csillapítja a fogfájást és különféle fogászati problémák kezelésére is alkalmas. Ha a szegfűszeg illóolajával átitatott vattacsomót helyezünk a fájós fogra, akkor a fájdalom pillanatok alatt megszűnik. Az olaj antibakteriális tulajdonságai okán gyakori összetevője a fogkrémeknek, szájöblítőknek, torokspraynek. A fogínygyulladás kezelésében és a szájüreg higiéniai ápolásában is jó eredménnyel használható.

Gyulladáscsökkentő hatás

A szegfűszeg nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, melyek gyulladáscsökkentő hatása széles körben ismert. Az aromaterapeuták a szegfűszeg illóolajával kezelik a reumát és az ízületi gyulladást. A szegfűszegolaj erős aromáját belélegezve, olyan légzőszervi megbetegedések tünetei enyhíthetőek, mint a megfázás, a köhögés, az asztma, az arcüreggyulladás, de ez az eljárás nagyszerűen tisztítja az orr járatait is.

A szegfűszegnek sok gyógyhatása van

Fertőtlenítő és görcsoldó hatás

Fertőtlenítő hatása okán a szegfűszeg és a belőle nyert olaj hatékonyan alkalmazható vágott és más természetű sebek, gombás fertőzések, égési sérülések, lábgombásodás, zúzódások esetében. Mivel a szegfűszegolaj közvetlenül érintkezve a bőrrel gyulladást eredményezhet, ezért hígított formában használják. A helyileg alkalmazott olaj enyhíti az izomgörcsöket.

Emésztőrendszer betegségeinek kezelése

A szegfűszeg hatékonyan gyógyítja az emésztőrendszeri megbetegedéseket. Puffadás, renyhe bélmozgás, emésztési zavarok, hányinger esetén is sikerrel alkalmazható. Enyhíti a hasmenés, a gyomor- és bélgörcs, valamint a hányinger tüneteit.

Rákmegelőzés

A kutatók szerint a szegfűszeg fogyasztása hozzájárul a bőr- és a tüdőrák megelőzéséhez. Egyik hatóanyaga az eugenol csökkenti az emberi szervezetre gyakorolt azon káros környezeti hatásokat, amelyek az emésztőrendszer rákos megbetegedéseihez vezethetnek.

Immunerősítő hatás

A szegfűszeg és a belőle kivont olaj vértisztító hatása hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, így a szervezet ellenállóbbá válik a fertőzésekkel szemben és könnyebben legyőzi a betegségeket.

A szegfűszeg az immunrendszert is erősíti

Egyéb gyógyhatások:
• A trópusi ázsiai országokban a szegfűszeget a malária, a kolera és a rüh kezelésére használják.
• A szegfűszeg szabályozza a szervezet vércukorszintjét, ezáltal a cukorbetegség kezelésében is hatásos. A benne taláható egyik összetevő az eugenol, megakadályozza a vérrögök kialakulását.
• A szegfűszegolaj keveréke tejjel és sóval eredményesen alkalmazható a fejfájás kezelésében. Ugyancsak jótékony hatású az árpa és a különböző szemfertőzések gyógyításában. Az árpára helyezett már akár egy darab szegfűszeg is jelentős enyhülést hoz. A szegfűszeg- és szézámolaj felmelegített elegye gyógyítja a fájdalmas fülgyulladást.

MÉZESKALÁCS
nagy -12 cm magas- kiszúróval 40 db, kicsi -7 cm magas- kiszúróval 70 db (egészségesebb összetevők)

70 dkg liszt (teljes kiőrlésűtönköly)

3 db tojás (bio, vagy szabadtartású)
15 dkg porcukor (nád, nyírfa)
25 dkg méz (jó minőségű, termelői)
5 dkg olvadt vaj
4 csapott evőkanál tejföl
2 csapott teáskanál szódabikarbóna
2 teáskanál őrölt fahéj
1 teáskanál őrölt szegfűszeg
1/2 teáskanál őrölt gyömbér
csipet őrölt szerecsendió

1. a tojásokat és a porcukrot keverjük össze, majd adjuk hozzá a mézet, a tejfölt, az olvadt vajat és keverjük simára
2. adjuk hozzá a fűszereket és keverjük össze
3. szórjuk rá a lisztet, majd arra a szódabikarbónát és alaposan keverjük össze (ekkor ragacsos, nyúlós, nagyon lágy a tészta, ez így jó!)
4. tegyük be a hűtőbe 1 órára pihenni
5. ha letelt a pihentetés ideje kisebb adagokkal dolgozzunk tovább, a többit tartsuk a hűtőben
6. gyújtsuk be a sütőt 180 fokra (gázsütőnél 4-es fokozat), vegyük ki a sütőrácsot és vajazzuk ki a tepsit
7. kicsit gyúrjuk össze, majd enyhén lisztes alapon nyújtsuk 0,5 cm szélesre a tésztadarabot
8. tetszőleges sütemény kiszúró formával szaggassuk ki a mintákat és helyezzük a tepsire, egymástól 1 cm távolságra
9. a 6. pontban írt hőfokon süssük 13-15 percig és a hideg sütőrácsra kiszedve a mintákat, hagyjuk kihűlni
10. ha teljesen kihűlt, lehet mintát rajzolni
Fenyő tömjén

 

A fenyőtömjén sem csak ördögűzésre jó. Aromaterapeuták szerint az egyik legfontosabb immunrendszer erősítő illat. Két szinten dolgozik, először is közvetlenül erősíti az immunrendszert, másrészt lelkileg is hat , jókedvre derít, megnyugtat, ami szintén jótékonyan befolyásolja az immunrendszer működését.

Több kutatás is bizonyítja, hogy a szén-dioxiddal kivont tömjénolajnak daganatellenes hatása is van, ami kifejezetten a rákos sejteket veszi célba, az egészségesekre nincs hatással.

A tömjén olajban lévő „boswellic” savaknak erőteljes gyulladáscsökkentő hatása van, ezért gyakran találjuk az ízületi problémák gyógyítására szóló krémek összetevői között.

Belső fogyasztásra csak tiszta, átlátszó, világos színű gyantát használjunk. A közel-keleti hölgyek ősidők óta rágógumiként fogyasztják – rágása kellemes leheletet biztosít, elősegíti az emésztést és a bőrt is szebbé teszi.

A tömjén füstje távol tartja a szúnyogokat, így segíthet a szúnyogok által terjesztett betegségek megelőzésében.

A templomokban sem véletlenül füstöltek tömjénnel, egyrészt a tömjén pszichoaktív drog, mely elősegíti a meditatív állapot kialakulását, másrészről pedig elpusztítja a levegőben lévő kórokozókat, így megelőzheti a templomot látogató tömegekben a különböző fertőzések elterjedését.

Borókás
A boróka (Juniperus) a ciprusfélék családjának egyik nemzetsége.
Származása, elterjedése
A nemzetség alapvetően holarktikus, de képviselői voltaképpen az egész északi féltekén: az Egyenlítő körüli hegyvidékektől az Arktiszig előfordulnak. Egy faja: a közönséges boróka (Juniperus communis) a Kárpát-medencében is gyakori. A mérgező nehézszagú boróka (Juniperus sabina) főleg templomkertekben nő, további négy faj jóval ritkább.

Megjelenése, felépítése
Örökzöld; az egyes fajok fák vagy cserjék; leveles ágacskáik szögletesek vagy hengeresek. Többnyire kétlaki; a hím- és nőivarú egyedeknek gyakran még az alakja is különbözik. Egyes fajok egyértelműen elfekvőek, de a legtöbbnek elfekvő és oszlopos növésű típusa is van: utóbbiból gyakran kertészeti változatokat nemesítenek ki.
Kétféle levele van: a fiatal tűlevelek és a kifejlett pikkelylevelek. A két levélfajta aránya fajonként más és más.
Virágai nem feltűnőek. Termésszerű képződménye az elhúsosodott falú tobozbogyó.
Életmódja, termesztése
A különféle tájakról származó borókák hazánkban nagyon különböző módon viselkedhetnek, az egyes növények igényei fölöttébb különbözőek lehetnek. A szennyezett levegőt általában rosszul tűrik, emellett gyakran tetvesednek, atkásodnak. Fényigényesek.
A kis-ázsiai fajok jól tűrik a szárazságot. Ivartalanul a megújított anyatövekről hajtásdugványokkal jól szaporítható. Termése egy–két év alatt érik be.
Felhasználása
Fája kemény, de könnyen munkálható. Mivel sok benne az olaj és a gyanta, a rovarkártevőknek ellenáll.
A nemzetség több faja fűszer- és gyógynövény, mások viszont mérgezőek. Legtöbbet használt faja a közönséges boróka, amiből borókapárlatok (például borovicska), illetve borókával ízesített szeszek (jenever és gin) készülnek.
Gyógyhatása
Magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség, nőgyógyászati problémák, ízületi gyulladás, reuma, csúz és köszvény ellen, vizelethajtó, izzasztó hatású, emésztést elősegítő. Teája szélhajtó, étvágyjavító, vese- és epekőoldó, vizelethajtó. Alkalmazzák fürdősók illatosítására, hörghurut elleni inhalálásra, reumás és ízületi fájdalmak bedörzsöléses csillapítására.
Boróka ellenjavallat: Nagy mennyiségben a boróka irritálja a vesét. Akinek vesefertőzése van, vagy valaha is vesekárosodása volt, ne használja e növényt!

 

Mirha

A mirhát például már az ősi egyiptomiak is széles körben használták. Parfümöt készítettek belőle, füstölőként használták, a múmiák balzsamozásában is szerepet játszott. Az ókori kozmetikusok ránctalanításra és bőrfehérítésére is használták.

A híres klasszikus arab orvosok mint Ibn Elsina, Ibn Elbetar, El-Razi és a modernkori közel-keleti és indiai természetgyógyászok a száj és torokbetegségeinek a gyógyítására oldatát öblögetőszerként javasolják, így az ínygyulladás, torokgyulladás, hangszalaggyulladás, szájsebek kezelésére.

Gyulladás csökkentő, fertőtlenítő, összehúzó hatása a sebgyógyulásban játszik jelentős szerepet. Ha az égési sebeket, operációs hegeket vagy más sebeket mirhás oldattal kezeljük, vagy ha mirha port szórunk a sebbe az akár háromszor is hamarabb gyógyulhat.

Gargarizáláshoz egy borsónyi mirhát oldjunk fel 1,5 dl meleg vízben. Ezt az oldatot használhatjuk sebkezeléshez is.

Belsőleg por formában javasolják bevenni, főként szélhajtó hatását emelik ki, de javasolják nőknek, szülés után a méh tisztítására, menstruációs problémák rendezésére, görcsoldásra.

A mirhából készült illóolajat csak külsőleg használjuk. Terhesnőknek pedig egyáltalán nem javasolt a mirha használata.
Szerecsendió

 

SZERECSENDIÓ - Myristica fragrans
Az akár 15-18 méter magasra megnövő szerecsendiófa hazája a délkelet-ázsiai Maluku- (más néven Fűszer-) szigetek. Ma már a világ több trópusi régiójában is termesztik. Amikor a sárgabarackra emlékeztető halvány gyümölcs megérik, a héja megreped, és kiszabadul a barna termés, amelynek magja a szerecsendió. Az arab országokban és Európában főleg fűszerként használják. Már az ókori kínai orvostudomány feljegyezte mint gyógyszert. Az indiai orvoslás és a homeopátia is ismeri gyógyító hatását, főként légúti megbetegedések, emésztési zavarok és reuma kezelésére alkalmas.
a szerecsendió (népi elnevezése: muskátdió) ezenkívül a lelki egyensúlyra is kedvező hatással van. Kellemesen aromás, ugyanakkor erős fűszer, érdemes csínján bánni vele.

Melegítő olaj
A szerecsendió egészben, őrölve vagy olaj formájában kapható. Aromaterápiás mécsesbe téve kiengedi kellemes. meleg illatát. Gyógyító tulajdonságait testi és lelki bajokra egyaránt használják: az olaj átmelegíti a szervezetet, erősíti a szívet és a keringést, élénkíti az emésztést és elűzi a fáradtságot. Szegfűszeg- és rozmaringolajjal keverve ideális reumatikus fájdalmakra.

GYÓGYÍTÓ HATÁS:
A fűszerként gyakran használt szerecsendió nemcsak a keringést élénkíti, de gyorsítja az ízületi betegségek gyógyulását is, hatással van az emésztésre és az epeképződésre, támogatja a máj kiválasztási folyamatait, és köhögéskor segít felszakítani a váladékot.

Gyógyító összetevők
A szerecsendió aromás fűszer. Illóolaja két komponensből: miriszticinből és elemicinből áll, amelyek nagy mennyiségben kábító hatásúak lehetnek. Az olaj további összetevői a kámfor, a geraniol és a borneol. A fűszer ezenkívül tartalmaz zsírokat, keményítőt és fehérjét.

Szerecsendiótej hasmenésre
Hasmenés esetén gyors segítséget nyújthat a szerecsendióval ízesített tej. Egy csésze forró tejhez adjunk egy csipetnyi őrölt szerecsendiót.

ÉRDEMES TUDNI
Erős fogfájás esetén tegyünk egy csepp szerecsendió-olajat egy vattapamacsra, és finoman nyomkodjuk a fájó részre. Ezt naponta többször ismételhetjük.

KONYHAI TIPPEK
A szerecsendiót megvehetjük egészben vagy őrölve. Mivel az őrölt változat aromája hamar elillan, érdemes egészben venni, és felhasználáskor reszelni vagy frissen őrölni belőle.
A fűszert tartsuk jól záródó, átlátszó üvegedényben, sötét, hűvös helyen.
A szerecsendió jól illik a párolt zöldségekhez (főleg a spenóthoz és a karfiolhoz), burgonyaételekhez, sajtmártáshoz és besamelhez, illetve édes süteményekhez, húskészítményekhez és felvágottakhoz. Olaszországban a derelye (ravioli) töltelékét is ezzel ízesítik.
A magas hőmérséklet árt a szerecsendió aromájának. Ezért csak a főzés végén, frissen őrölve adjuk az ételhez.
Ha olyan ételt fogyasztunk, amelyben szerecsendió van, vissza kell fogni az alkoholfogyasztást, mert a fűszer erősíti a hatását.
Ízesíthetünk vele forró italokat, teát vagy puncsot. Aromája a légcsőhuruton is segít.
Fűszer keverékekben harmonizál a kardamommal, fahéjjal, szegfűszeggel, gyömbérrel és borssal. Különböző curry-keverékeknek is lehet összetevője.

 

Szerecsendiós golyók

• fél kávéskanál őrölt szerecsendió
• 250 g darátl mandula
• 200 g cukor
• 2 friss tojás
• 1-2 evőkanál burgonyaliszt
• 1 cs. kerek ostya (100g)
• 1 cs. citromos tortabevonó (70g)
• 1 cs. aprított pisztácia (50g)
• 50 g kandírozott gyümölcshéj
1. A tojást a cukorral habosra verjük.
2. Hozzáadjuk a kockákra vágott kandírozott gyümölcshéjat, a darált mandulát és az őrölt szerecsendiót. Beleszórjuk a burgonyalisztet, és tésztává dolgozzuk.
3. a tésztából dió nagyságú golyókat formázunk, az ostyákra rakjuk őket, majd 180°C-ra előmelegített sütőben 12-15 perc alatt készre sütjük.
4. Miután kihűlt, a tortabevonóval bevonjuk, a pisztáciával megszórjuk.
Reumatikus fájdalom
A szerecsendió rendszeres alkalmazása javítja a reumában vagy köszvényben szenvedők állapotát. Használjunk naponta 6 csepp szerecsendió olajat. Az is hasznos lehet, ha 2 csepp szerecsendió-, 2 csepp narancs- és 3 csepp szantál olajat keverünk 50 ml semleges növényolajba.

Figyelem!
A szerecsendiót nagyon körültekintően kell alkalmazni. Napi 5-10 grammnál nagyobb mennyiségben hallucinációt, görcsöket, émelygést, szédülést okozhat.

Narancs

Narancs ( Citrus sinensis (L.) )

RENDSZERTANI BESOROLÁS
LEÍRÁS
A Citrus nemzetség fajai eredetileg Délkelet-Ázsiából származnak, ma már minden meleg égövi tájon termesztik különböző, nemesített fajtáit. Képviselőit különleges termés, az ún. hesperidium jellemzi, amely 5 vagy sok termőlevélből alakult, hártyás válaszfalakkal osztott bogyó. Ez a terméstípus jellemzi a savanyú citromot, a közönséges citromot, bergamottot, pomelót, cedrátot, grépfrútot és a mandarint is. Az édes narancs jóval a citrom és a keserű narancs után került Európába Kínából, portugál közvetítéssel, ezért sokáig kínai almának nevezték. Termesztését a mediterrán országok déli részeiben, például Szicíliában kezdték meg, Közép-Európában csak a gyümölcsét ismerték főúri házakban. Hazánkban valószínűleg Mátyás udvarában fordult elő először a narancs és a citrom. Franciaországban a 16. századtól építettek narancsházakat, hogy a vedrekben tartott olasz fákat teleltethessék. Az orangerie divatja hamarosan egész Európában elterjedt, Közép-Európában azonban csak a 18. században vált elengedhetetlen tartozékává az úri kastélyoknak. A 18-19. században már több száz fajtát írtak le botanikai művekben, melyeket gazdagon illusztráltak a növényeket bemutató fametszetekkel. Magyarországon a főúri narancsházak nagy népszerűséget értek el. Egerben annyira divatba jött a narancs, hogy az egri püspök, gr. Barkóczy Ferenc (1710-1765) engedélyezte, hogy az esküvőkön rozmaring helyett narancs-és citromágakat használjanak díszítésre. A 19. század ipari fejlődése elérhetővé tette a déligyümölcsöket az egyszerű emberek számára is, így a narancsházak jelentősége rohamosan hanyatlott, ma már csak díszítő szerepet töltenek be. A narancs a katolikus ikonográfiában a bűnbeesés jelképe, késő gótikus oltárképeken az alma helyett szerepel, de a Paradicsom, a nagylelkűség és a szemérmesség jelképe is, fehér virága a szűzi tisztaság, Mária szimbóluma.
TERMÉSZET- GYÓGYÁSZATI SZEREPE
A narancs fogyasztása savtartalma, vitamintartalma miatt jelentős pozitív hatással bír az anyagcserére, héjának keserűanyaga, illóolaja valamint flavonon-tartalma kis mennyiségben emésztést serkentő hatású. Párologtatva a levegő frissítésére, meghűléses panaszoknál alkalmazható, masszázsolajokhoz cseppentve élénkítő hatású. A narancsvirág olaja álmatlanság, depresszió, ideges panaszok ellen használható az aromaterápiában.
KOZMETIKAI HASZNÁLATA
A narancs termésének minden részét felhasználja a kozmetikai ipar a bőrre gyakorolt pozitív hatásai miatt. A narancs héja bőrkondicionáló hatású, ugyanígy a mag, a gyümölcs illatanyagainak vizes kivonata, a gyümölcshús és a virág, valamint a virág illatanyagainak vizes kivonata is. A virágból és a terméshéjból nyert illóolaj összehúzó és erősítő hatású, a héjból nyert viasz pedig lágyító és bőrkondicionáló szer. Tápláló pakolásokban, masszázsolajokban- és krémekben a nem érzékeny, de száraz, vitaminhiányos bőr ápolására használható.

HATÓANYAGOK
Terméshéj (Aurantii pericarpium):
- Illóolaj (limonén, alfa-terpinén, citrál)
- Flavononok (neoheszperidozidok)
- Keserűanyagok

Gyümölcshús:
- Cukrok
- Citromsav
- C-vitamin: 40 mg/100g

 

Fenyő

Életerő

A fenyő hatása az emberre

Az örökzöld fenyőféléket évezredek óta hasznosítják.
Örökzöld leveleik az állandóságot, az életigenlést, a fogyhatatlan energiát szimbolizálják.
Az ókori görögök és rómaiak körében, később a középkorban is egyaránt ismertek és értékesek voltak különböző fajtái.

Elsősorban a fenyők hajtásait, tobozát, esetleg kérgét használták különböző légzőszervi és reumás panaszok enyhítésére, szirup, illóolaj, vagy tea formájában.

FENYŐFÜRDŐ

Fenyőágat, magot, rügyet összevágva megfőzünk, és a szüredéket a meleg fürdőhöz öntjük.
Ezt a fürdőt elsősorban az idegek megnyugtatására és erősítésére alkalmazzuk

Köszvény és krónikus reumánál, izületi és izomfájdalmaknál kitűnő hatást érünk el meleg fenyőfürdővel.

Csontgyulladásnál és más csontbetegségnél ugyancsak meleg fenyőfürdővel támogatjuk a betegség javulását.

Nem csak egész, hanem részfürdőket is készíthetünk, amikor egyes testrészek meleg fürösztését végezzük, lábak, lábujjak, kar, kézfej, stb. köszvényes, reumatikus fájdalmainál.

Tüdő és légzőszervek betegségeinél a fenyőfélét összevagdossuk, és főzés közben, vagy mindaddig, amig gőzölög, a gőzöket belélegezzük.

Erdeifenyő illóolaj

 

Az erdei fenyő ( Pinus sylvestris ) Európában honos fenyőfajta. Az erdeifenyő illóolaját a friss tűlevelek és a fiatal ágcsúcsok desztillációja útján állítják elő.

Hatásai:
- Erősen antiszeptikus, különösen a légutakra hat.
- Antiszeptikus hatása a húgyutakra, valamint a máj fertőzéses megbetegedése esetén is kiváló.
- Erősítő
- Frissítő
- Nyálkaoldó
- Dezodoráló.

Használata belsőleg:
- minden légúti megbetegedés esetén
- torokgyulladáskor
- meghűléskor
- lázcsillapítóként
- epehólyag gyulladás
- vesekövesség esetén
- gyomor és bélbántalmak esetén

Egy evőkanál mézbe három csepp olaj, maximun négyszer naponta.

HASZNÁLATA KÜLSŐLEG
- Inhalálással minden tüdőmegbetegedés esetén, és homloküreg gyulladáskor.
- Torokgyulladásnál öblögetéssel.
- Köszvény, izzadás és lábizzadás esetén fürdőben használjuk az erdeifenyő olaját.
- Fáradtság, másnaposság esetén a fenyőolajos masszázs kiváló hatású.

 

 

FENYŐMÉZ ( eredeti! )

A fenyőméz az *édesharmatméz egyik fajtája, amelyeket nem virágról, hanem fenyőfák zsenge rügyeinek édes nedvéből és a leveleken található édes harmatból gyűjtenek össze a méhek.

A fenyőméz sötét színű, különösen kellemes illatú és ízű méz.
Valamennyi méz közül a legnagyobb ásványianyag-tartalommal rendelkezik.
Érdekesség, hogy a jegenyefenyő-erdőkben gyűjtött méznek dióra emlékeztető az íze.

A fenyőméz fertőtlenítő, vizelethajtó, csonterősítő hatású, vérszegénység esetén kiváló.

Az *édesharmatméz leveleken, hajtásokon található édes nedvekből származó méz. Színe a világos zöldesbarnától a csaknem feketéig terjedhet.

 

FENYŐSZIRUP

A leszedett zsenge hajtásokat egy teljesen tiszta befőttesüvegbe rétegenként lecukrozzuk és szorosan letömködjük, préseljük, hogy a fenyőhajtás és a cukor minél szorosabban érintkezzék.

Legfelülre cukor jön. Lefedjük egy tiszta vászondarabbal, gumigyűrűvel rögzítve, és hagyjuk érlelődni 4 - 5 napig.

Nem kell a napra tenni, de sötétbe sem!

A cukor hatására a hajtások levet engednek, az alsó rétegek mind jobban összeesnek és kifakulnak.
Ekkor felülről megnyomogatjuk, hogy a felső rétegek is kiengedjék a levet.
Mikor a cukor már mind elolvadt, leöntjük a levet. A kapott lébe literenként egy mokkáskanálnyi feloldott konzerválóport (Na-benzoikum) hozzákeverünk, és sűrű szűrőn, vagy tiszta gézen keresztül szintén nagyon tiszta üvegekbe töltjük, lezárjuk és kész.

Dunsztolni nem kell. A leszűrt hajtásokat ne dobjuk el, mert ebből is finom, üdítőnek való szörpöt készíthetünk, felhasználva a hajtásokon maradt cukrot is.

 

FENYŐSZÖRP

A fenyőszirup szűrése után készítjük az alábbi recept szerint:

Egy lábasba tesszük a megmaradt hajtásokat és annyi tiszta vizet öntünk rá, hogy éppen ellepje.

Feltesszük főni, és lassú tűzön forraljuk 15-20 percig.
Hagyjuk hűlni egy keveset. Ezután leszűrjük, és minden liter lére 80dkg. cukrot, konzerválóport, mint fenn és egy csapott teáskanál citromsót teszünk.
Oldódásig kevergetjük (nem fontos egyfolytában, maradhat egyik napról a másikra is).

Végül még egyszer felforraljuk, forrón üvegekbe töltjük, lezárjuk és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

 

Cédrus

A: vadon termő biológiai termesztésből származó
A himalájai cédrus a hinduk szent fája. Erre utal a neve is (devadere = „istenfa”). Megjelenése kevésbé erőteljes és domborodó, mint az atlaszcédrusé. A rendkívül magas tengerszint feletti magasság (1200 – 3500 m) és az erős fényviszonyok ellenére illata felismerhető, mely intenzívebb, édesebb, mint az atlaszcédrusé, esszenciájának tulajdonságai pedig hasonlóak. Ez az illóolaj gyengéddé tesz, védelmet és biztonságot nyújt.
Minőség: vadon termő biológiai termesztésből való
Botanikai név: Cedrus deodora
Származási hely: India
Előállítás: fa vízgőz - desztillációjával
Illat: fás, balzsamos, édes
Tulajdonság: védelmező, melegítő, kényeztető, erősítő, rovartaszító
Hatása: fertőtlenít, szabályozza a faggyúmirigy működést és tisztít. Gyulladáscsökkentő, nyákoldó és az egyik eleme a megfázásos olajoknak. Hatásos bőrápolószer, mivel az irritált bőrt is megnyugtatja.
Illatharmónia: nagyon sok illóolajjal
Főbb hatóanyagok: α-, β-, γ – himachalen, α - cedren
Figyelmeztetés: nem alkalmazható terhesség ideje alatt és 6 év alatti gyerekeknél!
Alkalmazás: szauna, aromaterápia, helységillatosítás

 

Babér
A babér (Laurus) a babérfélék (Lauraceae) család névadó nemzetsége három-négy cserje termetű, vagy kis fává növő fajjal. Ezek közül a babér fűszert szolgáltató nemes babér (Laurus nobilis) fajt magyarul többnyire ugyancsak közönségesen babérnak nevezzük, úgyhogy az alábbiakban ennek a fajnak a leírása is olvasható.

Több faj is a fás növénytársulások egy-egy csoportjának karakterfajai közé tartozik: a nemes babér a keménylombú erdők, a kanári babér és az azori babér a makaronéziai babérlombú erdők jellemző fája.
Gyógyhatása
Stressz, fertőzések ellen. Csótányriasztó. Naponta 1-2 összemorzsolt babérlevél egy csésze forró vízben, naponta legfeljebb 1-2 csészével, relaxáló hatású illatos és kellemesen édes ital. Tinktúrából napi 3-szor fél-egy teáskanálnyi javasolt. Csótányriasztóként: a szétmorzsolt babérlevelet a csótány-járta helyeken szétszórni. Fertőzések ellen: a babérlevél olajával bedörzsölni a sebet, amely elpusztítja a baktériumokat.
Babér ellenjavallat
Gyógyszermennyiségben csak orvossal egyeztetve használható. Érzékeny bőrűek kerüljék a külső használatot!

Magyal

 

A maté (Ilex paraguariensis) leveleiből főzik a matéteát.
Több fajt, így a közönséges magyalt (szúrós magyal, téli magyal, Ilex aquifolium) is dísznövénynek, illetve sövénynek ültetik.
A középkorban bogyói miatt szarvasmarhák takarmánynövényének is termesztették.

Gyógyhatása:
• Koffeintartalma miatt serkenti a központi idegrendszer működését, figyelemserkentő és a szellemi képességet javító, továbbá fokozza a szívműködést és a légzőrendszer működését. A matékészítményeknél nemcsak a koffein hatása érvényesül, hanem a benne lévő cseranyagoké, szaponinoké és flavonoidoké is, mert ezek módosítják a koffein hatását.
• Az anyagcserét mintegy 10%-kal emeli. A növény pontosan nem ismert módon segít a zsírok lebontásában, ezért jó elhízás elleni szer.
• Teája élénkíti, és ellenállóbbá teszi a szervezetet. Megfázások és influenza ellen magas C-vitamin tartalma miatt javallt.
• Vízhajtó hatása révén megszünteti a menstruáció előtti puffadtságot.

Zsálya

 

30-50 cm magas, évelő növény. Tőlevelei hosszú nyelűek, mélyen szíves vállból háromszög alakúak, tompa csúcsúak, a fonákukon molyhosak. A levél széle enyhén csipkés. A szár levéltelen, csak a virágzatok alatt találhatók apró ülő, hegyes csúcsú murvalevelek.
Az egyik legfontosabb, amit a zsályáról tudnunk kell, hogy többféle típusa is ismert. Az ún. orvosi zsálya (Salvia officinalis) Dél-Európában vadon termő, jellegzetes illatú, kesernyésen aromás ízű gyógynövény. A növényt már az ókori görögök és rómaiak is ismerték és használták – kezdetben csupán tartósításra – azonban gyógyhatásai is hamar ismertté váltak, melyre latin neve is utal. Salvia magyarul annyit tesz: 'gyógyítani'. Mivel segíti az emésztést, fűszerként különböző zsíros ételeket ízesíthetünk vele.
A zsálya fő hatóanyagai a növény illóolajában találhatók, melynek fő komponense a mérgező tujon (30–50%), cineol, borneol, továbbá tartalmaz cserzőanyagot, tritepéneket, keserű anyagot, ösztrogén anyagokat, valamint a nikotinsav amidját is. Fontos tudnunk, hogy lehetséges mérgező hatása miatt az orvosi zsálya illóolaja nem használható gyógyításra. Ilyen célokra sokkal alkalmasabb a muskotályzsálya (Salvia sclarea), amely tartalmazza az orvosi zsálya minden jótékony tulajdonságát, ám nem mérgező.
Megfelelő módon alkalmazva a zsálya rendkívül hasznos gyógynövény. Forrázata illóolaj- és cseranyag-tartalmánál fogva mandula- és torokgyulladás, köhögés, rekedtség ellen használható, öblögetőként pedig szájüreggyulladás, illetve gennygócos fogak kezelésére alkalmas. (A mérgező tujon kb. öt perc főzéssel elillan.) Éhgyomorra fogyasztva a meleg zsályatea csökkenti a vércukorszintet, keserű íze miatt pedig kitűnő étvágyjavító. Csökkenti a gyulladást, izzadást, Összehúzó és antibiotikus hatása is van. Az egyik legjobb vértisztító gyógynövény, különösen ekcéma, köszvény és nehezen gyógyuló sebeknél. Aranyeres bántalmaknál ülőfürdők készítésére javasolt, külsőleg pedig sebek gyógyítására és nedvező ekcémára alkalmas. Ellazítja az emésztőszervek izomzatát, így elősegítve a könnyebb emésztést és nyugtatja a bélgáz vagy gyomorfájás miatt háborgó emésztőrendszert. Jótékonyan hat a pikkelysömör okozta gyulladásoknál és más egyéb bőrbetegségeknél. Az égési seb gyorsabban gyógyul és csökken a viszkető, égető érzés is általa. Fiatalosan tartja a bőrt, szabályozza a faggyúkiválasztást ezáltal csökkentve a pattanásosodást. Ha a fejbőrbe masszírozzuk, elmúlhat a korpásódás és csökken a hajhullás.

 

Gyógynövények a téli időszakban, megfázás, influenza esetén
Folytatjuk sorozatunk Szabó Gyuri bácsi tudománya alapján. Mostani témánk aktualitását a téli időszak adja. A megfázás, torokgyulladás elkerülése érdekében érdemes gyógyteákat inni, illetve, ha már itt a baj, akkor a tünetek enyhítésére, a gyorsabb gyógyulás reményében fogyasztani.
Akácfa
A fehér akácfa virágja nagyon jó köhögéscsillapító, enyhébb, megfázásos köhögésnél egy-két hetes, napi kétcsészés teakúrát javasol Gyuri bácsi. Langyosan, kortyolgatva kell elfogyasztani, reggel és este, esetleg egy kis akácmézzel ízesíteni.
Bodzavirág
A fekete bodza virágaiból és hajtásaiból készült tea nagyon jó náthatea. Inhaláláshoz is jó, különösen fülfájásnál, rekedtségnél. Légúti megbetegedés esetén segíti a váladék felszakadását, gargarizálóként is alkalmazhatjuk.
Hársfavirág
A kis- és a nagylevelű hársfa virágát gyűjtik, kiváló köhögéscsillapító, de szívbetegek nem használhatják. Megfázás esetén igyuk, nagyon hatásos tea, illetve megelőzésképpen hetente egyszer ajánlott, többször nem. Mint általában a náthateák, a hárs is lázat csillapít, köhögést szüntet és izzaszt is. A teát csak forrázni kell, napi két-három csésze teát meginni, betakarózni és kiizzadni.
Kakukkfű
A kakukkfű nagyon hatékény különböző baktériumok és vírusok ellen, segíti a nyák felszakítását, oldja a hörgők görcsét. A vad kakukkfű teáját elősorban köhögés ellen használják, iható magában is, de sokkal hatásosabb útifűvel egy-egy arányban keverni. Napi egy-két csésze keveréket érdemes meginni. Ízesíteni akácmézzel lehet, sőt ajánlott is, hiszen ez is köhögéscsillapító hatású. A kakukkfű megelőzésre is kiváló, mindennapi fogyasztásra, teakeverékekben is helye van.
Kamilla
A kamillavirág gyulladáscsökkentőként és görcsoldóként hat, az egyik legősibb és legismertebb gyógynövény. Izzasztásra úgy érdemes használni, hogy forrón, ágyban fekve kortyolgatjuk és utána jól betakarózunk. A kamilla fertőtlenítő hatású is, megnyugtatja az egész szervezetet.
Martilapu
Ez a gyógynövény az emberiség egyik legrégebbi köhögés elleni gyógynövénye, Kínában 3000 évre visszamenőleg van írásos anyaga. Remek alapanyaga a különbző teakeverékeknek.
Menta
Baktériumölő, a náthás időszakban köhögés csillapítására is használható, ebből a szempontból leghatékonyabb a fodormenta.
Ökörfarkkóró
Kiváló hurutoldó, ezért minden köhögés elleni teának tartalmaznia kellene. Legfontosabb hatóanyaga a nyálka és a szaponin. Előbbi csökkenti a nyálkahártyák gyulladását, utóbbi pedig oldja a hörgőkben meggyűlt váladékot, ezzel megkönnyítve a felköhögését. A virágjából készített teát szűrőpapíron vagy sűrű szövésű vásznon kell átengedni, hogy a virágrészek ne kerüljenek a teába.
Tüdőfű
Teája a leghatásosabb légzőszervi megbetegedések elleni szer. Minden köhögés elleni teába érdemes tüdőfüvet tenni. Megelőző jelleggel is ajánlatos fogyasztani mindazoknak, akiknek érzékeny a torka, hamar begyullad és köhögésre hajlamos.
Útifű
A lándzsás útifűnek antibakteriális gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatása is van. A köhögés elleni küzdelemben elengedhetetlen, nyálkaoldó, köhögéscsillapító, baktériumölő képessége jelentős. Az útifűben található nyálkaanyagoknak ingercsillapító hatásuk van, a cserzőanyagok ősszehúzó, az iridoidok pedig baktériumgátló hatásúak. A száj és a torok nyálkahártyájának gyulladásakor érdemes a teával öblögetni és gargalizálni.
Ajánlások megfázás, köhögés, influenza esetén
A torokfájás kezdetekor érdemes azonnal torokfertőtlenítő teát inni, erre a legjobb a lándzsás útifű és a kakukkfű keverékéből készült tea (1-1 arányban). Ugyanerre a célra szolgál a zsálya és az apróbojtorján 1-1 arányú keveréke is. Ezekből a teákból napi egy litert is meg lehet inni. Érdemes az elfogyasztásuk előtt gargalizálni egy párszor, jó mélyen, hátrahajolva, hogy az egész torkot érje a tea, és csak utána lenyelni.
Megfázásoknál a legjobb gyógynövény a hársfa és a bodzavirág, lázat csökkentenek, izzasztanak, köhögést csillapítanak, napi több csésze fogyasztható mindkettőből, akár felváltva is.
Köhögésnél két rész martilapu, két rész kakukkfű, két rész pemetefű, egy rész útifű hozzáadásával érdemes keveréket készíteni, és ebből este lefekvés előtt, langyosan meginni egy csészével.
Influenzánál eredményesen lehet használni a martilaput. 6 rész bodzavirág vagy hársfavirág mellé 2 rész martilapu és 2 rész ökörfarkkóró-virág kerüljön, ezt a teát influenza esetén forrón, ágyban fekve kell meginni, naponta 3-4 csészével, addig, amíg el nem múlik az influenza.
Gyuri bácsi nagyanyjától örökölt egy krónikus hörgőgyulladásra és asztmára való teakeverék-receptet: 2 rész bodzavirág, 2 rész szederlevél, 1 rész tarackbúza, 2 rész kakukkfű, 1 rész boróka, 1 rész hárfavirág, 2 rész lándzsás útifű, 1 rész édeskömény, 2 rész papsajt, 2 rész martilapu, 1 rész körömvirág, 1 rész cickafark, 1 rész feketenadálytő-levél, 1 rész orvosi veronika.

Szent füvek

Ha tanulmányozzuk őseink életét, legendáit és gyógyító szokásait, akkor találkozunk szentekről elnevezett növényekkel, melyek hatásait, erejét, gyógyító szereit őseink a természetben keresték. Ez több esetben ahhoz volt kötött, hogy mely évkörben zajlott a növény virágzásának ideje. Ilyenek a Szent-György-napi növények melyek a napéjegyenlőség idején virágoznak, illetve a napforduló ünnepkörrel kapcsolatos János-Iván napkor nyíló füvek.
A régebbi kalendáriumokat megfigyelve nemcsak szokások és tapasztalatok sokasága köthető a szentekhez, de ide tartozik a családi gazdaság működéséhez köthető feladatkör is. Ennek része, hogy a gyógynövények nagy részét a két Boldogasszony közötti időszakkor érdemes leszednünk.